پزشکی و سلامتی

معرفی مقالات پزشکی

۱ مطلب در مهر ۱۴۰۱ ثبت شده است

پنجشنبه, ۲۱ مهر ۱۴۰۱، ۰۸:۲۰ ب.ظ

گفتاردرمانی و کاردرمانی طراوت تهرانسر

کلینیک توانبخشی طراوت تهرانسر با  تجهیزات کامل و مکانی مناسب و بعد از کسب مجوز از سازمان‌ نظام پزشکی تهران، از بهترین  کلینیک های گفتاردرمانی، کاردرمانی و ارتوپد فنی در غرب تهران است که در جهت ارتقای سطح آموزش و توانبخشی و بهره گیری افراد نیازمند به خدمات توانبخشی در سال ۱۳۹۷ تاسیس شد. مجموعه ما با بهره گیری از بهترین و مجرب ترین درمانگران حوزه توانبخشی آماده ارائه خدمات توانبخشی به مراجعین محترم هستیم. خدمات این مرکز شامل گفتاردرمانی،کاردرمانی، ارتوپد فنی و نوروفیدبک، بیوفیدبک و تی دی سی اس است. در این مرکز ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات انجام می گیرد. 

 

گفتاردرمانی طراوت تهرانسر

گفتاردرمانی بر بهبود مهارت های ارتباطی و گفتاروزبان اعم از مهارت های درک و بیان زبان از جمله زبان غیرکلامی کودکان تمرکز دارد.

چه افرادی به خدمات گفتاردرمانی در تهرانسر نیاز دارند؟

گفتاردرمانی طراوت تهرانسر ارائه دهنده خدمات گفتاردرمانی با بهترین کیفیت به ساکنین عزیز تهرانسر، منطقه 21و کلیه اهالی محترم شهر تهران می باشد. خدمات گفتاردرمانی تهرانسر شامل مواردی  زیر است:

اختلالات تولیدی (تلفظ): 

این اختلال می تواند با یا بدون علت مشکلات ساختاری باشد در بسیاری از موارد کودک بدون داشتن مشکلات ساختاری در تلفظ برخی از صداهای گفتاری مشکل دارد مثلا ممکن است کودک به جای صدای/ر/ صدای /ل/ را جایگزین کند و کلمه رادیو را لادیو بگویید. از دیگر دلایل اختلالات تلفظی، آسیب های شنوایی، شکاف کام و لب است.

اختلال روانی گفتار (لکنت): 

این اختلال به عنوان لکنت یا قطع جریان طبیعی گفتار به وسیله ی تکرارهای پی در پی یا کشیده گویی صداها، هجاها یا کلمات در گفتار یا ناتوانی فرد در شروع کلمه شناخنه می شود و معمولا بین سن 5/1 تا 6 سالگی در کودکان دیده می شود همچنین این اختلال با درصد کمتری در برخی افراد بزرگسال نیز وجود دارد.

اختلالات صوت( صدا): 

این اختلال  به دلایل مختلفی  ایجاد می شود که باعث تغییراتی در صدا می شود از جمله لرزش صدا، نفس آلود شدن، گرفتگی، کلفتی یا نازکی صدا شود.

اختلالات زبان : 

شایع ترین اختلال دوران کودکی می باشد شامل اختلالات درکی و اختلالات بیانی است.

الف) اختلالات درکی : 

 کودک در درک صحبت دیگران دچار مشکل می شود و متوجه حرف اطرافیان نمی باشد مثلا به کودک گفته می شود برو در را باز کن اما کودک به دلیل اختلالات درکی متوجه این دستور نمی شود و نمی تواند این کار را انجام دهد. دلیل این مشکل می تواند به دلیل اختلالات متنوعی باشد.

ب) اختلالات بیانی : 

اینکودکان معمولا خزانه واژگان محدودی دارند و در مراحل بعدی در جمله بندی و گفتن جمله مشکل دارند و  به سختی کلمات را کنار هم قرار می دهند. 

زبان پریشی : 

این اختلال می تواند در اثر وارد شدن ضربه به سر، سکته  مغزی، تومور مغزی، عفونت یا دمانس رخ دهد و می تواند شامل طیف وسیعی از مشکلات در بخاطرسپردن کلمات تا ناتوانی کامل در صحبت کردن، خواندن یا نوشتن باشد . 

اختلالات بلع و غذا خوردن: 

اختلال در بلع مشکل در انتقال غذا و مایعات از دهان به سمت معده است. این اختلال در کودکان با دلایل متفاوتی مانند نارس به دنیا آمدن کودک، اختلالات رشدی و.... همچنین در بزرگسال به خصوص افرادی که دچارسکته مغزی شده اند، شایع است.

C:\Users\LENOVO\Desktop\مطالب سایت فلش2\مطالب سایت\عکس\طراوت\IMG_20200721_213319_941.jpg


 

کاردرمانی طراوت تهرانسر:

کاردرمانی، درمان به وسیله کار و فعالیت تعریف می شود و در قالب فعالیتهای هدفمند، جهت به حداکثر رساندن استقلال مراجع،  با هدف تسهیل مشارکت مراجعین در نقش های زندگی و موقعیت های مختلف مانند: منزل، مدرسه، محیط کار و اجتماع است. کاردرمانی شامل چند مرحله است که عبارتند از: ارزیابی، طراحی برنامه درمان، اجرا و ارزیابی مجدد است. 

چه افرادی به خدمات کاردرمانی نیاز دارند؟

کاردرمانی طراوت تهرانسر دارای چهار حیطه کاردرمانی جسمی تهرانسر ، کاردرمانی ذهنی تهرانسر، کاردرمانی درکی حرکتی و کاردرمانی روان در تهرانسر است. در حیطه کاردرمانی جسمی تهرانسر ، مراجعین به دو دسته کودکان و بزرگسالان تقسیم می شوند.

در حیطه کودکان، درمان موارد زیر انجام می شود:

 1. کودکان مبتلا به فلج مغزی 

 2. کودکانی با تاخیرات رشدی-حرکتی(مانند تاخیر در گردن گرفتن، نشستن و راه رفتن)

 3. کودکان دارای کوتاهی عضلات.

 4. کودکان دارای عضلات شل و ضعیف.

 5. کودکانی که در انجام دادن حرکات ظریف مانند بستن دکمه لباس یا بند کفش مشکل دارند.

 6. کودکان دارای مشکلات تعادلی

 7. کودکان میکروسفال، هیدروسفال.

 8. کودکان دارای اختلالات مادرزادی مانند در رفتگی مادرزادی ران و.....

 9. کودکان دارای اختلالات ژنتیکی که متاثر از آن کودک دچار مشکلات جسمی و حرکتی شده است.

در حیطه جسمی بزرگسالان درمان موارد زیر انجام می شود:

 1. اختلالات نورولوژیک نظیر: ضایعه نخاعی، سکته مغزی، ام اس، پارکینسون

 2. اختلالات ارتوپدی نظیر: شکستگی دست و پا، ضایعات تاندونی، سوختگی ها و...

در حیطه کاردرمانی ذهنی و درکی حرکتی تهرانسر ، درمان اختلالات زیر انجام می شود: 

 1. نقص در توجه و تمرکز

 2. اختلالات یاگیری( مانند اختلال در خواندن و نوشتن)

 3. بیش فعالی

 4. اختلال در حافظه

 5. مشکلات شناختی

 6. طیف اتیسم

 7. کودکان دست و پاچلفتی

 8. اختلالات حسی

حیطه کاردرمانی روان تهرانسر شامل درمان اختلالات رفتاری نظیر: پرخاشگری، لجبازی، بی قراری، عدم دستورپذیری، عدم تحمل پذیری، اختلالات اضطرابی، فوبیا و.... در کودکان است و در بزرگسالان شامل درمان اختلالاتی نظیر اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی(مانند وسواس)، سو مصرف مواد، اسکیزوفرنی، اختلالات شخصیت و.... است.

C:\Users\LENOVO\Desktop\مطالب سایت فلش2\مطالب سایت\عکس\طراوت\6.jpg

ارتوپد فنی تهرانسر

ارتوپد فنی از جمله رشته های درمانی در حوزه توانبخشی است.که به طراحی و ساخت ارتز و پروتز برای مراجعین می پردازد. اگرچه ارتوپد فنی ، به توانبخشی جسمی افراد می پردازد ولی با بهبود شرایط آن به طور غیر مستقیم با روان افراد نیز در ارتباط است.

خدمات ارتوپد فنی تهرانسر

 خدمات ارتوپد فنی تهرانسرشامل : کفی طبی، کفش طبی، صندل طبی، پروتز زیر زانو . پروتز بالای زانو، پروتز چشم، پروتز گوش، پروتز انگشت، بریس کرانیال، بریس های اندام تحتانی و بریس های اندام فوقانی و ستون فقرات است. ارتوپد فنی طراوت تهرانسر آماده ارائه تمام خدمات ارتوپد فنی به اهالی عزیز تهرانسر، منطقه 21 و کلیه اهالی محترم تهران می باشد.

 

نوروفیدبک، بیوفیدبک وتی دی سی اس تهرانسر

درمان با کمک نوروفیدبک ، بیوفیدبک و تی دی سی اس در این مرکز انجام می شود. در ابتدا بیمار ارزیابی می شود و با توجه به نتایج ارزیابی درمان مناسب به بیمار ارائه می شود. مدت زمان جلسات بین 30تا 45 دقیقه است و حداقل 2 الی3 جلسه در هفته می باشد. 

چه کسانی به خدمات نوروفیدبک، بیوفیدبک وتی دی سی اس تهرانسر نیاز دارند:

بیش فعالی

اختلالات یادگیری

اتیسم

اختلالات توجه و تمرکز

اختلالات اضطرابی

دردهای مزمن و سردردهای میگرنی

افسردگی

اختلال وسواس فکری و عملی

اختلالات خواب

منبع:

 

https://taravatrehab.com

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۱ مهر ۰۱ ، ۲۰:۲۰
milad gh